Mathmetics
ISBT Mathmetics for all banking PO,Clerk,IBPS PO,Railway,SSC,IAS,OAS Exams
Q11. |
|
| 1) | 15 mtrs | 2) | 26 mtrs |
| 3) | 25 mtrs | 4) | 20 mtrs |
| 5) | None of these | ||
Answer : 20 mtrs
Explanation :
Explanation :

View AnswerQ12. |
|
| 1) | 132 sq.m | 2) | 155 sq. m |
| 3) | 135 ares | 4) | 155 ares |
| 5) | None of these | ||
Answer : 135 ares
Explanation :
Explanation :

View AnswerQ13. | A rectangular carpet has an area of 60m2. Its diagonal and longer side together equal to five times the shorter side. What is the length of the carpet ? |
| 1) | 5m | 2) | 12m |
| 3) | 15m | 4) | 24m |
| 5) | None of these | ||
Answer : 12m
Explanation : Given, lb = 60 m2
Explanation : Given, lb = 60 m2
and d2 = l2 + b2 and d + l = 5b
or d = 5b - l
So, d2 = 25b2 + l2 - 10bl
or l2 + b2 = 25 b2 + l2 - 10 x 60
or 24 b2 = 600
or b = 5
Therefore, l = 60/5 = 12 m
View AnswerQ14. | The length of a rectangular plot of land is three times as much as its breadth. A playground measuring 1200 sq. ft. occupies one-forth of the total area of the plot.What is the length of the plot ? |
| 1) | 40 | 2) | 120 |
| 3) | 360 | 4) | Data Inadequate |
| 5) | None of these | ||
Answer : 120
Explanation : Let, the length of and breadth of the rectangular plot of land be 3x and x respectively.
Explanation : Let, the length of and breadth of the rectangular plot of land be 3x and x respectively.
Total area of the plot = 4 x 1200 = 1200 sq. ft.
So, 3x x x = 4800
or 3x2 = 4800
or x = 40 ft.
Therefore length = 3 x 40 =120 ft.
View AnswerQ15. |
|
| 1) | 15 m | 2) | 17.5 m |
| 3) | 24 m | 4) | 20 m |
| 5) | None of these | ||
Answer : 20 m
Explanation :
Explanation :
The area of a square is 225 m2.
Sides of the square is = 15 m.
So, perimeter = 15 X 4 = 60 mts.
Given that perimeter of the equilateral triangle is also equal
3x = 60
or x = 60/3 = 20 mtrs
View AnswerQ16. |
|
| 1) | x/2 | 2) | x |
| 3) | 2x | 4) | 3x |
| 5) | None of these | ||
Answer : 2x
Explanation :
Explanation :
Area of a square is x2.
Area of the triangle is ½ x.
Let, the altitude be h.
x2 = ½ xh ½ h = x h = 2x.
View AnswerQ17. | The length of a rectangle is 4mtrs more than the side of a square and the breadth of the rectangle is 4mtrs less than the same square. If the area of the square is 567m2, what is the area of the rectangle ? SBI PO(Prelm.) -2015 |
| 1) | 549m2 | 2) | 545m2 |
| 3) | 557m2 | 4) | 559m2 |
| 5) | None of these | ||
Answer : None of these
Explanation : Given area = 567m2 . So, each side = 23.81m
Explanation : Given area = 567m2 . So, each side = 23.81m
Length = 23.81 + 4 = 27.81m
Breadth of the rectangle = 23.81 - 4 = 19.81m
Thus, area of the 27.81 x 19.81 = 550.91 = 551 m
View AnswerQ18. |
|
| 1) | 450 ft | 2) | 825 ft |
| 3) | 750 ft | 4) | 900 ft |
| 5) | None of these | ||
Answer : 900 ft
Explanation :
Explanation :
The circumference of the front wheel is 30 ft and that of the rear wheel is 36 feet.
Let, the rear wheel make n revolutions. At this time, the front wheel should have made n+5 revolutions.
As both the wheels would have covered the same distance,
n x 36 = (n+5) x 30
or 36n = 30n + 150
or 6n = 150
or n = 25.
So, distance covered = 25 x 36 = 900 ft
View AnswerQ19. |
|
| 1) | 42 cm | 2) | 48 cm |
| 3) | 52 cm | 4) | 64 cm |
| 5) | None of these | ||
Answer : 52 cm
Explanation :
Explanation :
Let, the diagonals be PR and SQ and O is the centre ,such that PR = 24 cm and SQ = 10 cm
PO = OR = 24/2=12 cm SO = OQ = 10/2=5 cm PQ = QR = RS = SP = 122+52 =√144+25 = √169=13 cm
So, perimeter = 4 × 13 = 52 cm
View AnswerQ20. |
|
| 1) | 20.04 % | 2) | 24 % |
| 3) | 25.02 % | 4) | 25.44 % |
| 5) | None of these | ||
Answer : 25.44 %
Explanation :
Explanation :
Let, the correct value of the side of the square = 100
Then, the measured value = 100×(100+12)/100=102 (∵ error12% in excess)
Correct Value of the area of the square = 100 × 100 = 10000
Calculated Value of the area of the square = 112 × 112 = 12544
Error = 12544 - 10000 = 2544
So,percentage of Error = (2544/10000)×100 = 25.44%
View Answer
