Quantitative aptitude Question for all banking Bank PO,Clerk,IBPS PO,Railway,SSC,PSUs,IAS,OAS ,C-SAT Exams 

Mathmetics

ISBT Mathmetics for all banking PO,Clerk,IBPS PO,Railway,SSC,IAS,OAS Exams

Q401.
In a hotel, 60% had vegetarian lunch while 30% had non-vegetarian lunch and 15% had both type of lunch. If 96 people were present, how many did not eat either type of lunch ?
1) 18 2) 20
3) 24 4) 28
5)None of these
Answer : 24
Explanation :
(vegiterian 60% + 30% had non-vegetarian) - 15% had both  = 75% eat either type of lunch
People who do no have either lunch were = 100% - 75% = 25%
So, People who do no have either lunch were = (96 x 25)/100 = 24
View Answer

Q402.
Ina school,out of 450 students of a school, 325 play football, 175 play cricket and 50 neither play football nor cricket. How many students play both football and cricket ?
1) 65 2) 80
3) 100 4) 120
5)None of these
Answer : 100
Explanation :
Students who play cricket, n(A) = 325
Students who play football, n(B) = 175
Total students who play either or both games, = n(A∪B) = 450 − 50 = 400
Required Number,n(A∩B) = n(A)+n(B)−n(A∪B) = 325+175−400 = 100
View Answer

Q403.
In an examination, 34% of the students failed in mathematics and 42% failed in English. If 20% of the students failed in both the subjects, then find the percentage of students who passed in both the subjects.
1) 36% 2) 40%
3) 44% 4) 45%
5)None of these
Answer : 44%
Explanation :
Students failed in mathematics, n(A) = 34
Students failed in English, n(B) = 42
n(A∪B)= n(A)+n(B)−n(A∩B) = 34+42−20=56
Failed in either or both subjects are 56
So % passed = (100−56)% = 44%
View Answer

Q404.
Alok bought a table and paid 10 % less than the original price. He sold it with 30% profit on the price he had paid. What percentage of profit did he earn on the original price ?
1) 12% 2) 15%
3) 16% 4) 17%
5)None of these
Answer : 17%
Explanation :
Let, the original price =100
Then the price at which he purchased (CP) = 90% of 100 = 90
Profi t = 30%
So, S.P = (90 /100) x 130 = 117
Thus, profit % = (117 - 100)/100 = 17% 

View Answer

Q405.
A shopkeeper sells his goods at cost price but uses a weight of 800 gm instead of kilogram weight. What is his profit percentage ?
1) 16% 2) 20%
3) 25% 4) 30%
5)None of these
Answer : 25%
Explanation :
Percentage of profit = [(1000 - 800) /800 ] x 100 = 25%   
View Answer

Q406.
A trader mixes 26 kg of rice at Rs. 20 per kg with 30 kg of rice of other variety at Rs. 36 per kg and sells the mixture at Rs. 30 per kg. What is his profit percentage ?
1) 4% 2) 5%
3) 6% 4) 8%
5)None of these
Answer : 5%
Explanation : CP of 1st variety rice = 20
CP of 2nd variety rice =36
CP of the 56 kg rice mixture = (26×20+30×36) = 520 + 1080 = 1600
SP of the 1 kg rice mixture = 30
SP of the 56 kg rice mixture = 30×56 = 1680
Gain = SP − CP = 1680 − 1600 = 80
Gain % = (Gain x CP) × 100 = (80/1600 )×100 = (100/20) = 5%
View Answer

Q407.
When an item is sold for Rs. 6000, the owner loses 20%. At what price should that item be sold to get a gain of 20% ?
1) Rs. 7500 2) Rs. 8000
3) Rs. 9000 4) Rs. 12000
5)None of these
Answer : Rs. 9000
Explanation : The C.P of the item = (6000/80) x100 = Rs. 7500
After 20% profit, the S.P of the item = 7500 x (120/100) = Rs.9000/
View Answer

Q408.
The percentage profit earned by selling an item for Rs. 1920 is equal to the percentage loss incurred by selling the same item for Rs. 1280. At what price should the item be sold to make 25% profit ?
1) Rs.1600 2) Rs.2000
3) Rs.2400 4) Rs.3000
5)None of these
Answer : Rs.2000
Explanation : Short-Cut Method:

C.P = (S.P1 + S.P2)/2 = 1920 + 1280 = 3200/2 = 1600
So, S.P = 1600 x 125/100 = Rs.2000/
View Answer

Q409.
Directions : Study the following table carefully to answer the questions that follows.


What was the average percent profit of company S over all the years together ?
1) 11 2) 12
3) 13 4) 14
5)None of these
Answer : 12
View Answer

Q410.
Directions : Study the following table carefully to answer the questions that follows.


What is the percentage rise in percent profit of company T in the year 2009 from the year 2004 ?
1) 42 2) 35
3) 26 4) 48
5)None of these
Answer : None of these
View Answer